Blog

Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego?

Rzeczoznawca majątkowy to ekspert uprawniony do wyceny nieruchomości w formie operatu szacunkowego i istnieje wiele sytuacji, kiedy operat jest konieczny, ale są też sytuacje, kiedy konieczny nie jest, ale może być bardzo przydatny.
W tym artykule przedstawimy Wam sytuacje, w których warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy oraz wyjaśnimy na czym polega jego praca.

1. Sprzedaż i kupno nieruchomości

Zakup lub sprzedaż nieruchomości to jeden z najczęstszych powodów, dla których ludzie decydują się na skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego i chociaż istnieje wiele narzędzi, które pomagają określić orientacyjną wartość nieruchomości (portale internetowe, analizy rynkowe, kalkulatory wyceny), to jednak precyzyjne określenie wartości wymaga precyzyjnych danych i trafnej analizy.

Rzeczoznawca w operacie szacunkowym uwzględnia szereg czynników, które mogą być trudne do samodzielnej oceny, jak:        
•    Stan techniczny nieruchomości – poziom zużycia technicznego, funkcjonalnego i środowiskowego, np. jakie nakłady finansowe są niezbędne do doprowadzenia obiektu do używalności w dobrym stanie technicznym, jaki jest standard wykończenia i wyposażenia nieruchomości, czy w otoczeniu znajdują się drogi o dużym natężeniu ruchu, linie tramwajowe, zakłady przemysłowe czyli wszystko, co może powodować uciążliwości w korzystaniu z tej nieruchomości.
•    Lokalizacja – nie tylko to, co widzimy na pierwszy rzut oka, ale także plany zagospodarowania przestrzennego, okoliczne inwestycje czy zmiany w infrastrukturze, które mogą wpłynąć na wartość nieruchomości.
•    Stan prawny nieruchomości – różnego rodzaju obciążenia, w tym: hipoteki, służebności czy dożywocia lub inne ograniczenia w sprzedaży.
•    Cechy indywidualne
Taka wycena pozwala na ustalenie realnej ceny sprzedaży, która jest adekwatna do stanu rynku i stanu technicznego obiektu.

2. Ubiegając się o kredyt hipoteczny

Banki wymagają wyceny nieruchomości w momencie, gdy klient stara się o kredyt hipoteczny. Jest to standardowa procedura, która pozwala bankowi ustalić, czy wartość nieruchomości stanowi wystarczające zabezpieczenie kredytu. Tutaj rzeczoznawca nie tylko ocenia wartość rynkową nieruchomości, ale także przygotowuje całą dokumentację, która jest przez banki wymagana. 

3. Podział majątku i sprawy spadkowe

Podział majątku – zwłaszcza w przypadku rozwodów lub spraw spadkowych – to kolejna sytuacja, w której profesjonalna wycena nieruchomości może okazać się bardzo przydatna. Zniesienie współwłasności polega na podziale nieruchomości, spłacie jednej ze stron czy też sprzedaży nieruchomości, dlatego rzetelna wycena pozwala łatwiej podjąć decyzję i doprowadzić do porozumienia między współwłaścicielami.

4. Wyceny na potrzeby sądowe

Rzeczoznawcy majątkowi pełnią także rolę biegłych sądowych. Ich opinie są wykorzystywane przez sądy w sprawach dotyczących wartości nieruchomości. Dotyczyć to może spraw o odszkodowanie (wywłaszczenie), podziału majątku lub innych np. na potrzeby zarządzania majątkiem małoletnich.
Dzięki opinii rzeczoznawcy sąd może opierać się na niezależnej, fachowej wycenie, co sprawia, że decyzja zostaje podjęta na podstawie obiektywnych danych.

5. Inwestycje w nieruchomości

Jeśli planujesz inwestycje w nieruchomości, to niezależnie od tego, czy chcesz kupić mieszkanie na wynajem, czy zainwestować w nieruchomość komercyjną, znajomość rzeczywistej wartości obiektu jest kluczowa. Rzeczoznawca weźmie pod uwagę:
•    Potencjał wynajmu – w przypadku nieruchomości komercyjnych może ocenić, jakie są realne dochody z wynajmu w danej lokalizacji.
•    Prognozę zmian wartości – rzeczoznawca oceni trend zmian cen w czasie lub na przykład czy w przyszłości wartość nieruchomości może ulec zmianie z powodu transformacji otoczenia, jak budowa dróg, nowe inwestycje w okolicy, zmiany przeznaczenia terenu czy procesy rewitalizacyjne.
Dzięki tej wycenie inwestorzy mogą zmniejszyć ryzyko i podjąć decyzje zgodne z rynkowymi realiami.

6. Wycena dla celów podatkowych

W przypadku sprzedaży nieruchomości lub jej zakupu, wartość nieruchomości może mieć też wpływ na wysokość podatków, jak podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC). Profesjonalna wycena wykonana przez rzeczoznawcę jest przydatna w przypadku ustalania wartości nieruchomości na potrzeby deklaracji podatkowych np. w związku z dziedziczeniem i podatkiem od spadków i darowizn. Z odpowiednią wyceną masz pewność, że ustalony wymiar podatku nie będzie podważany.

7. Wycena nieruchomości dla celów ubezpieczeniowych

Chociaż większość ludzi kojarzy rzeczoznawcę majątkowego głównie z transakcjami sprzedaży, warto również skorzystać z jego usług, by określić odpowiednią wartość nieruchomości w kontekście ubezpieczenia. Dokładna wycena pomoże w doborze odpowiedniego rodzaju ubezpieczenia, które będzie pokrywać ewentualne straty w przypadku zdarzenia losowego - pożaru, powodzi. Z kolei, jeżeli nastąpi szkoda, rzeczoznawca pomoże określić rzeczywistą wartość strat oraz koszty przywrócenia stanu nieruchomości przed szkodą .

Podsumowanie

Usługi rzeczoznawcy majątkowego są nieocenione w wielu sytuacjach życiowych, od zakupu czy sprzedaży nieruchomości, przez inwestycje, aż po sprawy prawne i spory o różnym podłożu. Korzystając z jego fachowej wyceny, zyskacie pewność, że podejmowane przez Was decyzje będą opierać się na rzeczywistej wartości nieruchomości, co pomoże oszczędzić czas, ale także pieniądze.
Warto pamiętać, że rzeczoznawca majątkowy to nie tylko osoba zajmująca się wyceną nieruchomości, ale przede wszystkim ekspert, który może pomóc w rozwiązaniu wielu skomplikowanych kwestii związanych z rynkiem nieruchomości i obowiązującym w tym zakresie prawem.